Orzechy – sprawdź, które kupić!

orzechy

Najzdrowsze tłuszcze w orzechach

Spożywanie orzechów jest bardzo dobrym sposobem na poprawę swojego zdrowia. Orzechy smakowite zawierają bardzo zdrowe tłuszcze i charakteryzują się ich wysoką ilością na poziomie około 60%. Są bogate w wiele składników prozdrowotnych, takich jak magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, bor, witaminy z grupy B, witaminę E, a także kwas foliowy, siarkę, biotyny i wiele innych. Są produktami wysokoenergetycznymi. Zawierają pełnowartościowe białko i niewielką ilość węglowodanów. Orzechy zaleca się spożywać przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, schizofrenii, depresji i demencji starczej. Dodatkowo, chronią przed rozwinięciem się udaru mózgu, raka prostaty i piersi, a także choroby niedokrwiennej serca.

Rodzaje orzechów

Każdy gatunek orzecha charakteryzuje się inną zawartością mikroelementów. Zmienia się ilość tłuszczy, białka, błonnika i innych wartości, dlatego na różne przyczyny i potrzeby, należy spożywać różnego rodzaju orzechy. Na rynku znajdziemy ich sporo, a najbardziej znanymi są:

– orzechy włoskie,

– migdały,

– orzechy ziemne

– orzechy makadamia, 

– orzechy laskowe,

– orzechy pekan,

– orzechy piniowe,

orzechy brazylijskie.

Orzechy w Polsce 

W Polsce można dostać niemal wszystkie rodzaje orzechów, jednak najczęściej spotykanych jest kilka rodzajów. Ze względu na drogie koszty transportu, nie wszystkie rodzaje orzechów są dostępne dla każdego, ale nie warto się tym zniechęcać, ponieważ nie brakuje tych stosunkowo łatwo dostępnych.

Orzechy włoskie

Są to najczęściej występujące orzechy w naszym kraju. Często spotkać je można na ogrodach lub nawet w okolicznych parkach. Wśród orzechów wyróżnia jest bardzo wysoka ilość wielonasyceniowych kwasów tłuszczowych. Zawierają sporo witaminy B6 i kwasu foliowego, dlatego też idealnie sprawdzą się dla kobiet w ciąży oraz ją planujących. 

Orzechy laskowe

Ich charakterystyczną cechą jest to, że wśród tłuszczy przeważa kwas oleinowy z rodziny omega-9. Stanowią doskonałe źródło witaminy E, wapnia, magnezu, cynku, żelaza i potasu. Można je również spotkać w przydomowych ogródkach, a w sezonie są łatwo dostępne. Skutecznie redukują poziom cholesterolu całkowitego.

You may also like...